Archiv článků
Znalecký posudek versus směrná hodnota
Řadu let jsme byli zvyklí, že při prodeji nemovitosti byla povinnost prodávajícího doložit finančnímu úřadu znalecký posudek pro výpočet daně z nabytí nemovitosti. S platností nového občanského zákoníku se však tato povinnost ruší. Prodávající má nově na výběr a namísto posudku se může spolehnout na úřední stanovení tzv. směrné hodnoty. Zdálo by se, že poplatník daně ušetří na výdajích za znalecký posudek. Problém je ale v tom, že při jejím výpočtu finanční úřad aplikuje své cenové mapy, podle nichž často je - jak se v praxi ukazuje - reálná kupní cena nemovitosti podstatně vyšší, než realizovaná kupní cena. Daň se pak vypočítává ze základu, který je stanoven směrnou hodnotou a může se stát, že vyjde až o několik desítek tisíc vyšší, než cena administrativní, stanovená odborným znalcem.
Znalec má totiž na rozdíl od úředně stanovené cenové mapy, možnost ve znaleckém posudku zohlednit skutečný stav nemovité věci, například jaké konstrukce má nemovitá věc, její vybavení, opotřebovanost či nevýhodnou polohu, atd. Pokud se výpočet daně aplikuje formou směrné hodnoty, na základě které finanční úřad vypočítává daň, je to pro prodávající po poměrně dlouhou dobu velmi nejistá situace, která se dá přirovnat k sázce do loterie. Údaje pro daňové přiznání vyplňují sami poplatníci, kteří ovšem z většiny nejsou odborníky a nové daňové přiznání je pro ně složité a po odborné stránce nepochopitelné. Požadují proto rady u pracovníků finančních úřadů.
Paradoxní situací je, že samotní pracovnici finančních úřadů doporučují, aby si poplatníci nechali raději znalecký posudek vypracovat. Vypracování znaleckého posudku sice poplatníka stojí několik tisíc korun, ale nedodáním se ale vystavuje riziku, že bude muset na dani z prodeje (nově z nabytí) nemovitosti doplácet mnohem víc. Na výhodu varianty vypracování znaleckého posudku poukazuje i skutečnost, že pokud si poplatník pro určení srovnávací daňové hodnoty zvolí směrnou hodnotu, není možno podat dodatečné daňové přiznání na nižší daň. Poplatník se tedy může rozhodnout, zda předloží znalecký posudek sám nebo zda výši daně nechá posoudit finančnímu úřadu. V případě, že znalecký posudek dodá sám, musí se jím finanční úřad řídit.
Z tohoto důvodu všichni klienti, kteří se rozhodnou prodat nemovitost přes realitní kanceláře EVROPSKÉHO KLUBU REALITNÍCH KANCELÁŘÍ mají doporučení, že znalecký posudek je vhodnější nechat vypracovat..